SQL12_h_rgb_pngSQL Server 2012 jest już na rynku chwilę. Pracując z klientami i partnerami zbudowałem sobie na własne potrzeby listę co cenniejszych zasobów pomocnych w opanowaniu zarówno samej technologii, jak i trudnej sztuki licencjonowania. Mam nadzieję, że dzięki wymienionym na poniższej liście materiałom uda się odszukać większość odpowiedzi na nurtujące Was pytania i wątpliwości.

Informacje o SQL Server 2012

Większość matieriałów z poniższej listy została opublikowana w języku angielskim. Z pewnością część z nich zostanie przetłumaczona na język polski, natomiast już teraz warto zapoznać się z oryginałami.

 • Polska witryna SQL Server 2012 [PL]
  Podstawowe informacje na temat systemu SQL Server 2012 przedstawione w języku polskim. Ogólny zarys funkcjonalności oraz licencjonowania. Bardzo dobre uzasadnienie, dlaczego warto zainteresować się SQL Server 2012 jako platformą informacyjną.
 • Oficjalna witryna SQL Server 2012
  Najnowsze informacje związane z produktem: newsy ze świata, historie klientów, dokumenty techniczne, kalendarium wydarzeń i wiele innych interesujących informacji.
 • Zestawienie funkcjonalności edycji SQL Server 2012
  Porównanie funkcjonalności technicznych poszczególnych edycji SQL Server 2012. Porównanie ma postać czytelnych tabel z podziałem funkcjonalności na poszczególne moduły (np. wysoka dostępność, wydajność, itd.). Materiał raczej dla osób technicznych, znających przynajmniej ideowo funkcjonalności SQL Server. Ze strony w prosty sposób można przejść do analogicznych stron porównujących edycje poprzednich wersji SQL Server.
 • Licencjonowanie SQL Server 2012
  Wartściowa strona dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się jak najwięcej na temat licencjonowania SQL Server 2012. Do pobrania z tej strony jest przewodnik po licencjonowaniu, a w nim: informacje o licencjonowaniu per core i per serwer, o korzyściach płynących z zakupu Software Assurance, o możliwościach downgrade’u i upgrade’u. Wszystko w zwartej i czytelnej formie.
 • Wirtualne laby poświęcone SQL Server
  Wirtualne laboratoria poświęcone SQL Server 2008 R2 i 2012. Przekonaj się, jak działa AlwaysOn, jak łatwo tworzyć efektowne i efektywne analizy za pomocą Power View, czy jak tworzyć i wdrażać projekty BISM. Co ważne, w labowym środowisku wirtualnym możesz przeprowadzić własne doświadczenia nie opisane w przewodnikach do ćwiczeń!
 • SQL Server TechCenter
  Kopalnia wiedzy na temat poszczególnych modułów i funkcjonalności SQL Server 2012 oraz starszych wersji systemu. Szczególnie polecam webcasty z serii “How Do I”.
 • Microsoft Business Intelligence
  Witryna poświęcona SQL Server i technologiom wykorzystywanym do tworzenia rozwiązań analitycznych (Office, SharePoint). Wartościowe przykłady, dema online, informacje o najnowszych projektach.
 • SQL Server 2012 Fast Track
  Informacje na temat architektur referencyjnych Fast Track, czyli gotowych rozwiązań sprzętowo-programowo-konfiguracyjne pod duże (X-XX TB) hurtownie danych.
 • Informacje na temat appliance’ów PDW
  Informacje o bardzo wydajnych rozwiązaniach sprzętowo-programowych PDW (Parallel Data Warehouse) tworzonych wspólnie przez Microsoft i partnerów, Dell i HP, pod bardzo duże hurtownie danych (XX-XXX TB).
 • Seria poświęcona SQL Server 2012 jako platformie pod rozwiązania analityczne [PL]
  Seria artykułów autorstwa Bartka Graczyka poświęcona SQL Server 2012 jako platformie do tworzenia rozwiązań analitycznych. Artykuły zostały opublikowane w tamach Bazy Wiedzy portalu TechNet.

Certyfikacja

Zachęcam także do potwiardzenia Waszej wiedzy z zakresu SQL Server 2012 oficjalnymi certyfikatami. Z SQL Server 2012 związane są trzy ścieżki certyfikacji Microsoft:

 • MCSA: SQL Server 2012
  Certyfikat “podstawowy” z SQL Server 2012. Do zdania są trzy egzaminy, jak poniżej.

  image
  Ewentualnie można dokonać upgrade’u z certyfikatu MCTS: SQL Server 2008 zdając dwa egzaminy – 70-457 oraz 70-458.

 • MCSE: Data Platform
  Certyfikat dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych programistó i DBA. Po osiągnięciu certyfikacji MCSA do zdania są dwa dodatkowe egzaminy, jak poniżej.

  image
  Ewentualnie można dokonać upgrade’u z certyfikatów MCITP: Database Developer 2008 lub MCITP: Database Administrator 2008 zdając trzy egzaminy – 70-457, 70-458 i 70-459.

 • MCSE: Busness Intelligence
  Certyfikat dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych programistów rozwiązań BI. Po osiągnięciu certyfikacji MCSA do zdania są dwa dodatkowe egzaminy, jak poniżej.

  image
  Ewentualnie można dokonać upgrade’u z certyfikatów MCITP: Database Developer 2008 lub MCITP: Database Administrator 2008 zdając trzy egzaminy – 70-457, 70-458 i 70-460.

Aby zachęcić Was do zdawania tych egzaminów przypomnę, że udało mi się zdać wszystkie 7 egzaminów wchodzących w skład nowych ścieżek certyfikacyjnych (zdawałem egzaminy w wersji Beta). Czyli to nie mogą być aż tak trudne egzaminy, skoro mi się udalo ;-)

Na zakończenie tego wpisu zachęcam Was do kontaktu ze mną na adres e-mail pawelpo@microsoft.com. Dajcie znać, jeśli macie jakieś ciekawe materiały dotyczące SQL Server 2012, chętnie je dodam do powyższej listy. Jeśli odkryliście coś ciekawego przy okazji eksplorowania możliwości SQL Server 2012 lub macie przemyślenia na temat nowych funkcjonalności, także zapraszam do dyskusji.

PS. Nie ukrywam, że dodatkowym bodźcem do publikacji powyższej listy był wpis na blogu Mariusza Kędziory. Mariusz, dzięki za inspirację :-)